Czy wędkowanie może być dobrym sposobem na stres?

2020-04-14
Czy wędkowanie może być dobrym sposobem na stres?

To był i jest dla wszystkich trudny czas. Nie można było chodzić do parków, do lasu, na spacery. Nie można było się swobodnie przemieszczać. Piękna pogoda za oknem sprawiała, że wszyscy pragnęliśmy wyjść na łono przyrody, pobiegać, odstresować się. Większość z nas została w domach. Od poniedziałku to się zmieni. Dostaniemy więcej swobody, będzie można pójść do parku, do lasu, na ryby. W masce, ale jednak!

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki jest więc najlepszy sposób na naładowanie baterii, na odstresowanie się i na powrót do aktywności? Jak spędzić efektywnie czas na łonie przyrody? Jak w mądry sposób odreagować sytuację po COVID-19, i to, co każdego z nas dotknęło osobiście. Jednak każdego inaczej. 

Takim rozwiązaniem może być wyjście na ryby. Śmiejesz się teraz pewnie, bo być może wędkarstwo kojarzy Ci się z stereotypowym "Januszem" w przepoconym podkoszulku, który pijąc piwo siedzi na leżaku gapiąc się tępo w spławik. Nic bardziej mylnego!

Czy wędkarstwo może być czymś interesującym dla Ciebie? Ja tego nie wiem, natomiast artykuł ten jest skierowany do tych osób, które szukają skutecznego sposobu na odstresowanie się, na pobycie samemu ze sobą, na medytację i bliski kontakt z przyrodą.

Zainteresowałem Cię? To co? Czytamy dalej?


Najlepsze sposoby na stres COVID-19 Koronawirus Wędkarstwo Spinningowe Jak Zacząć Przygodę?

Jestem Damian, mam 42 lata i na co dzień prowadzę agencję eventową, która w obecnej sytuacji spowodowanej koronawirusem ledwo dycha (jeśli chcesz zobaczyć, czym się zajmuję, to KLIKNIJ). Branża eventowa pierwsza dostała po głowie i ostatnia wróci do gry. Prowadzę również bloga o organizacji eventów (ZOBACZ).

Generalnie mam szerokie zainteresowania. Zbieram płyty winylowe, których mam ponad 500. Półprofesjonalnie zajmuję się fotografią. Mam duże terenowe auto 4x4 (Suzuki Grand Vitara XL7), którym z całą rodziną lubimy pojeździć po błocie. No i do tego wszystkiego od 35 lat jestem po uszy zakochany w wędkarstwie!

Kilka lat temu wymyśliłem Red Pike, a więc spinningową markę wędkarską, na blogu której właśnie jesteś. Sport ten traktuję więc z jednej strony biznesowo, ale z drugiej jest to moja odskocznia od wszystkiego. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez wypadów nad wodę. Na większość z nich wybieram się sam, na niektóre jeżdżę z moimi przyjaciółmi, o których pisałem np. TUTAJ.

Dlaczego wędkarstwo to świetny sposób na aktywne odstresowanie się? Czym jest wędkarstwo dla mnie? Nazywam je "pudełkiem nicości", "defragmentacją dysku", "prywatnym katharsis"! I powiem Ci, że nie wiem, jak u Ciebie, ale u mnie złowienie ryby wcale nie jest najważniejsze. Najbardziej istotny jest tu całościowy proces wyjazdu nad wodę.

Wiesz, co jest pięknego w wędkarstwie? Że można cieszyć się nim na wiele różnych sposobów. Przygotowując, kompletując i kupując sprzęt, planując miejsce wyjazdu, jadąc tam, będąc na rzeką czy jeziorem, łowiąc dużą rybę (albo nie łowiąc nic), wracając do domu, oglądają zdjęcia znad wody, planując kolejny wypad... Kiedy kurier przynosi paczkę z nowym sprzętem czuję się jak dziecko czekające na Św. Mikołaja. Niekończąca się historia. Ciągle łapiesz króliczka, który nigdy nie ucieknie!

Po co to wszystko? Po co jeździć na ryby? Dlaczego wędkarstwo jest takie fajne? Powodów może być wiele. Natomiast jeśli chodzi o mnie, to wędkarstwo kocham za spokój i ciszę. Lubię łowić tam, gdzie nikogo nie ma. Gdzie przez kilka godzin mogę pobyć tylko ze sobą. Wówczas, po powrocie znad wody, przychodzi mi do głowy mnóstwo różnych pomysłów. Zresztą koncepcja założenia Red Pike również pojawiła się nad wodą. Ale to inna historia. 

Od Czego Zacząć Przygodę z Wedkarstwem? Jaki sprzet kupic dla poczatkujacego, dla dziecka, na wakacje?

Wróćmy jednak do pytania podstawowego. Czy wędkarstwo może być lekiem na stres? Nie tyle może, co jest. Co może dać Ci wędkowanie? Wiele. Może jednak po kolei. 

1. Kontakt z naturą, która o każdej porze roku jest inna, zmienia się, przeobraża, inaczej pachnie i wygląda. Jeśli jesteś chociaż trochę romantykiem (a każdy w głębi ducha przecież jest), to wyobraź sobie poranek nad rzeką. Jest szósta rano. Mgła ściele się po wodzie, a z nieba kapie lekki deszcz. Na drugim brzegu widzisz dwie sarny, a nad Tobą przelatuje klucz gęsi. Tych emocji nie można kupić. Tam trzeba być!

2. Medytacja, czyli sposób na ćwiczenie umysłu, na zachowanie wewnętrznego spokoju. I nie chodzi mi o modlitwę (chociaż sam się często modlę), ale o wyciszenie się i zatrzymanie. Na porozmawianie samemu ze sobą. Uśmiechasz się i myślisz, że to nie dla Ciebie?

A może własnie w sytuacji, w której jesteśmy, związanej z koronawirusem COVID-19, warto się pochylić nad swoim wnętrzem? Co ma z tym wspólnego wędkarstwo? Wszystko! Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca na medytację, niż samotny spacer nad wodą o brzasku. 


Medytacja Przyroda Modlitwa Koronawirus Pomysł Na Odstresowanie Się Stres Wędkarstwo Pomysł Sport Aktywny Wypoczynek z Rodziną

3. Aktywność - tak jak wspominałem dzisiejsze wędkarstwo, to nie gruby pan z brzuszkiem, wędką i piwem w ręce, ale aktywny sposób na spędzenie czasu na łonie natury. Wędkarstwo spinningowe, bo takie kocham najbardziej, wymaga częstego przemieszczania się, co pozwala nabijać nogami niezłe wyniki w kilometrach. Mi zdarza się przejść w ciągu jednego dnia nawet 8-10 kilometrów. Do tego dochodzi częste schylanie się, kiedy próbujesz przejść między drzewami, brodzenie w wodzie, w błocie, skradanie się za krzakiem, siedzenie w kucki. Czyż to nie jest aktywność? 

To wszystko sprawia, że wędkarstwo spinningowe, to sport, który może uprawiać każdy. Szczególnie wędkarstwo jest polecane osobom, które dużo czasu spędzają przed komputerem, w biurze np. programiści, informatycy, pracownicy administracji. Również osoby, którym z uwagi na kwestie zdrowotne zaleca się dużo ruchu, znajdą w wędkarstwie spinningowym doskonały sposób połączenia przyjemnego z pożytecznym. Wędkarstwo jest tak naprawdę dla każdego, kto przez COVID-19 został uziemiony w domu i potrzebuje ruszyć się i zrobić coś sam ze sobą!

4. Rodzina - wędkarstwo, to świetny sposób na planowanie podróży i wyjazdów wakacyjnych. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wakacje większość osób spędzi w Polsce. Nie wiadomo, jak będą wyglądały wakacje po COVID-19 i nie wiem jak Ty, ale ja spędzę je w kraju. Do tego nad wodą. Zresztą od wielu lat, co roku, planujemy wakacje w taki sposób, abyśmy mogli chociaż trochę powędkować. Pasją zarażam swoją rodzinę, gdzie moje dwie córki (jednak 3,5, a druga prawie 9 lat) mają swoje wędki i z ogromną chęcią biorą udział w wędkarskich wyprawach rodzinnych. 

Wspólnie wędkowaliśmy już we Włoszech (no raczej tam szybko nie pojedziemy), w Holandii, czy w Niemczech. A w Polsce na Mazurach, Suwalszczyźnie, Pojezierzu Lubuskim, czy na naszym ukochanym Pomorzu Zachodnim, skąd zresztą pochodzę. Jeśli nic się nie zmieni, to w lipcu mamy zaplanowane wyjazdy w okolicę rzeki Wieprz, a drugi tydzień spędzimy tuż nad Bugiem. 

W ostatnim czasie wspólnie z żoną penetrujemy okolice Wrocławia, a ukochaliśmy sobie Bystrzycę, nad którą jesteśmy na spacerze co drugi, trzeci dzień. Od poniedziałku 20.04, kiedy będzie można wrócić nad wodę, do parków i lasów, co dwa lub trzy dni będę na wodą. Najczęściej nie sam, ale z całą rodziną.

Dlatego jeśli zastanawiasz się, gdzie w obecnej sytuacji jechać na wakacje, ale chcesz się odstresować i spędzić je aktywnie, to zastanów się, czy nie poszukać fajnej agroturystyki, która położona blisko wody, da Ci możliwość stawienia pierwszych kroków w wędkarstwie. 

Gdzie szukać takich miejsc? Na przykład na portalu SlowHop (KLIKNIJ), a inne polecane przez nas miejsca, gdzie w okolicy jest wręcz gęsto od przepięknej wody (głównie jezior), to:

A) Cisowe Wzgórze - byliśmy tam 2 razy, przepięknie!) - ZOBACZ
B) Kordaki - na podwórku jest staw z karasiami, a dokoła mnóstwo jezior - ZOBACZ
C) Kwaśne Jabłko - miejsce z własną cydrownią - ZOBACZ 
D) Dom Pod Skrzydłami - z jeziorem po drugiej stronie ulicy, łódką i ładnymi okoniami - ZOBACZ 
E) Łubu Dubu - piękny pensjonat, super jedzenie, blisko dwa duże jeziora z ładnymi okoniami i szczupakiem, 10 km do Barlinka i tamtejszego kultowego jeziora - ZOBACZ

Polecamy!

Slowhop Red Pike Agroturystyka Wędkarstwo Urlop Z Wędką W Polsce Gdzie?

Jak zacząć przygodę z wędkarstwem? Od zakupu sprzętu. Zastanawiasz się pewnie ile może kosztować zestaw spinningowy zestaw wędkarski dla początkujących? Ile trzeba wydać na pierwszą wędkę, kołowrotek, plecionkę lub żyłkę, akcesoria i przynęty?

Wędkarstwo naszym zdaniem nie jest drogim sportem. Na początek trzeba myśleć o kwocie od około 400 do 800 złotych. W tym masz wszystko, co będziesz na początek potrzebować wybierając się na swoją pierwszą wędkarską wyprawę na szczupaka lub okonia. Taki sprzęt wystarczy Ci przynajmniej na dwa - trzy sezony. Oczywiście można kupić coś lepszego, ale jeśli myślisz o rozsądnym i korzystnym cenowo rozwiązaniu, to więcej Ci nic nie trzeba. To nie sprzęt łowi ryby, tylko ludzie.

Jeśli nie masz nikogo, kto może zabrać Cię na ryby i doradzić Ci w wyborze sprzętu, to po prostu zadzwoń lub napisz do nas, a chętnie podzielimy się z Tobą naszą wiedzą. Zanim to jednak zrobisz zastanów się i sam sobie odpowiedz na następujące pytania:

a) gdzie będziesz łowić, do jakich wód masz dostęp, czy znasz je od niewędkarskiej strony?
b) czy szukasz sprzętu wędkarskiego tylko dla siebie, czy np. również dla dziecka, partnera, żony itd.?
c) ile czasu tygodniowo / miesięcznie chcesz przeznaczyć na wędkarstwo? 
d) jakim budżetem dysponujesz?

Jeśli będziesz gotów odpowiedzieć na ww. pytania, to skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy. Jesteśmy do Twojej dyspozycji. 

Dołącz też do naszej grupy na Facebooku, gdzie dyskutujemy o metodach i sprzęcie (DOŁĄCZ).

Połamania kija! ;)

Damian


e-mail:
damian@redpike.pl
tel:
739 201 201 (od poniedziałku do piątku między 8.00, a 16.00)

Facebook: Kliknij
Instagram: Kliknij
Opinie o Red Pike na Ceneo: Zobacz


Damian Haftkiewicz Red Pike

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Informacje o przechowywaniu danych zgodnie z RODO znajdziesz w naszej polityce prywatności
Zamknij
pixel